sliderimage 0

Adobe PDF Reader pre Linux končí

Pre toho, kto chce používať Adobe PDF Reader v Linuxe je mnohé v tomto programe príliš nepraktické a nestabilné. Možno aj práve preto spoločnosť Adobe stiahla verziu pre Linux zo svojich stránok.

Kedy a hlavne prečo sa tak stalo síce nie je známe, ale prvé zbežné informácie o tom sa na internete objavili už v auguste tohto roku.

Nedá sa však povedať, že by to bolo mimoriadne prekvapujúce! Oficiálna Linux verzia bola posledný krát aktualizovaná v máji 2013 aj tak zostala vo verzii 9.5.x, napriek tomu, že pre Mac a Windows existuje už verzia 11.x.

Ale zaujíma to vôbec niekoho? Dovolím si tvrdiť, že asi nie. Aj tak má Adobe PDF Reader mimoriadne zlú povesť. Je pomalý, estabilný, náročný na hardware a totálne „nafúknutý“ tak, ako je to u programov od Adobe bežné.

Natívne aplikácie určené na prehliadanie PDF dokumentov ako Evince a Okular podávajú prvotriedne služby a sú oveľa pohotovejšie a stabilnejšie ako Adobe, navyše bez toho, aby museli pri tom nadmerne zaťažovať hardware.

Snáď jedinou nevýhodou sú PDF súbory, ktoré sa priamo vypĺňajú a ukladajú. Túto funkciu využívajú niektoré úrady. Podľa mňa ale nedostatky prevažujú a ja by som, tak ako do teraz,takéto dokumenty vypĺňal buď v tlačenej podobe (a následne skenoval) alebo rovno v nejakom grafickom programe.

Ten, kto potrebuje Adobe PDF Reader pre Linux, už ho na Adobe stránkach nenájde, stále je ale dostupná Debian verzia na Adobe FTP servery. Tá má však rôzne slabé miesta a jeho použitie je len na vlastné riziko a bez podpory Adobe.

Linux je už k dispozícii na stránkach Adobe Reader na stiahnutie.

Súhrn požiadaviek na systém Adobe Reader 10| Linux nie je uvedený
http://www.adobe.com/products/reader/tech-specs.html

Súhrn požiadaviek na systém Adobe Reader 9
http://www.adobe.com/products/reader/tech-specs.html

 

Adobe Reader odstráni stiahnuť verziu Linux

Dátum2. Október 2014
kategórieSoftware