sliderimage

UBUNTU 14.4 s LXDE

Na počítači používam už 6 – 7 rokov výhradne operačný systém Ubuntu. Pred pár dňami som sa rozhodol abgrejdovať na Ubuntu 14.4.

Doteraz som využíval štandardného správcu okien (Compiz s Unity) a podľa mňa je škoda, že firma Cannonical v každej ďalšej verzii Ubuntu zbytočne preťažuje správcu okien rôznymi efektami. Už veľa pre mňa bolo, keď prešla verzia 11.04 štandardne na Compiz a Unity, aleto, čo obsahuje aktuálna verzia 14.4., je pre mňa už skrátka priveľa. Priveľa reklamy a iných nevyžiadaných informácií, priveľa efektov, komplikované dash-e.

Na skúšku som sa najskôr rozhodol do Ubuntu doinštalovať lxde desktopové prostredie, čo síce fungovalo, ale nie bezchybne. Po skúšobnej inštalácii na laptope ma však lxde úplne dostalo a rozhodol som sa, že Ubuntu nanovo celé preinštalujem, čo som nerobil minimálne 5 rokov. Po niekoľkých nastaveniach a inštaláciách programov môžem svoj počítač vďaka Ixde využívať znovu na maximum a nechápem, prečo som ho nemal nainštalovaný už dávno.

Až s takýmto šikovným a „odlahčeným“ desktopovým prostredím totiž spoznáte skutočný hardverový potenciál. Slušná výkonnosť súčasného dostupného hardvéru je v dnešnej dobe degradovaná množstvom najrôznejších efektov, polotransparentnosťou, tieňmi, animáciami a neviem čím ešte. V konečnom dôsledku je treba, rovnako ako pred 20timi rokmi, čakať štvrť až pol minúty na otvorenie prázdneho Office dokumentu alebo prehliadača.

Akoby sa pri tej všetkej snahe vyzerať pekne a efektne zabúdalo na funkčnosť. Týka sa to mobilov, smartfónov, PC operačných systémov (Microsoft hrá, čo sa tohto týka úpne „inú svoju ligu“), rôznej spotrebnej elektroniky ako TV, fotoaparátov a dokonca je tento trend vidieť už aj pri autách. A podľa mňa ide aj Ubuntu s Compiz a Unity týmto smerom. Som zvedavý, či bude takto dlhodobo úspešný.

V každom prípade, čo sa týka Ubuntu s LXDE, za mňa jednoznačne palec hore a ich tvorcom veľká vďaka.

Dátum7. Október 2014
kategórieSoftware