sliderimage 0

ARM-procesor

ARM je skratka pre Advanced RISC Machines.
Vo svojej podstate jeARM procesor fascinujúca téma.
Na rozdiel od Intel / AMD x86 procesorov, má tento procesor veľmi špecifické a cenné výhody.
Keď som si prečítal prvú podrobnú správu o tomto type procesora, mal som okamžite záujem a chcel som vytvoriť projekt alebo praktický systém na vybavennie dosky plošných spojov procesorom ARM  (Raspberry PI, PandaBoard, ...).

Veľkou zaujímavosťou a jedenou z veľkých výhod je, že zameranie je na jednotlivé procesory, ktoré sa môžu silne modifikovať na zodpovedajúce požiadavky . Napríklad sa môže kombinovať: dva správne výkonné procesory s malou energetickou absorpciou s dvoma výkonnými procesrmi s výšším energetickým vstupom do quad-core procesoru. Týmto sa dá dosiahnú to, že operačný systéms s malou záťažou alebo v režime spánku sa môže prepnúť do dvoch slabších procesorov a používať výkonné procesory pri vysokom zaťažení.

Pri vývoji tejto architektúry sa špeciálne sledovala táto  flexibilita. Je tiež zaujímavé, že spoločnosť ARM Limited nevyrába procesory, ale vydáva iba licencie na ich výrobu.  Povšimnutiahodné je, že prvé ARM procesory boli vyvinuté v roku 1983 spoločnosťou Acorn.

Medzi hlavné výhody Intel / AMD x86 procesoru je teda cena (ARM procesory sú oveľa lacnejšie ako Intel / AMD), zďaleka nižšií energetický príjem  (z toho vyplýva, že nebudú  také horúce) a tiež existuje tu možnosť, že procesory sú presne uvedené do súladu s príslušnými požiadavkami, alebo kombinovateľnosťou.

Jeden z ďalších dôležitých rozdielov je kompaktná inštrukčná sada. Zatiaľ čo Intel (CISC inštrukčná sada) v priebehu času , postupne  rozšíril inštrukčnú sadu, ARM- procesor je architektúra RISC a má oveľa jednoduchšiu inštrukčnú sadu. Viac informácií o architektúre a inštrukčnej sady.

ARM- procesor je dnes iuž súčasťou mnohých výrobkov a zariadení. (Mobilné telefóny, televízory, autá, .... nechcem začať s dlhým zoznamom ) .Takmer každá kompaktná jednotka obsahuje tento procesor. Ak nájdete, chladničku s monitorom (áno, také existuje), môžete predpokladať, že ARM- procesor sa v nej nachádza .

V tieni ARM dosku možno spochybniť dokonca aj veľká virtualizačný trend.  Namiesto obrovského virtualizačného x86 softvérserveru rozloženého na mnoho malých serverov , už existujú riešenia ARM dosku pre serverové aplikácie. Tu má teda vlastne opäť každý svoj ​​vlastný hardvér.

Linux na ARM

Existuje už niekoľko linuxových distribúcií, ktoré bežia "normálne" na ARM- procesoroch.
Ako prvé, tu je potrebné určite menovať Debian, keďže Ubuntu plne založený na Debian, aj Ubuntu. K silnejším distribúciám na  ARM patrí určite Archlinux | ARM.
Snažil som sa nainštalovať Ubuntu na Pandabboard. (Pozri nižšie)

Medzičasom ,Windows RT (minimalizovaná verzia Windows 8) beží na ARM procesoroch.

Ubuntu 12.4 na Pandaboard.

Ako už bolo spomenuté, potom, čo som čítal niekoľko článkov o ARM procesoroch a ARM  dosiek bol som veľmi oduševnený a vzbudilo to vo mne veľký záujem. Kúpil som si Panda dosku aby som túto vec mohol vyskúšať.

Pre prvú skúšku som chcel nainštalovať Ubuntu 12.4. Inštalácia prebehla veľmi jednoducho. Stiahol som si súbor image file z webových stránok Ubuntu a kopíroval binárku na SD kartu. Potom som zaviedol panda dosku na SD karte v obvyklom procese inštalácie Ubuntu. Malo by byť spomenuté, že Ubuntu 12.4 sa štandardným Desktopumgebung a jednoty beží veľmi ťažké. Aj keď je systém stabilný a nie sú pády, ale priebežný pracovný proces nie je možný. Čoskoro chcem vyskúšať jednoduchšie Desktopumgebung (napr.: Xfce) na inštaláciu. V súlade s tým rozšírim  správu .

Panda tabuľa (platňa) v skrini.

Ubuntu 12.04 na Pandatabuľa

Niektoré ARM dosky alebo PC produkty vymenované.

Rozličné výrobky sú rôzneho nastavenia, výkonu a inej  ceny.

 

ARM- procesor dobyl svet

Dátum27. Január 2014
kategórieTechnik